Skip to content
Menu

Trzmielina oskrzydlona

Nazwa łacińska: Euonymus alatus

      Trzmielina oskrzydlona to jeden z najpiękniejszych krzewów jesiennego ogrodu. Ze względu na intensywne wybarwienie liści, nazywany jest potocznie ognistym krzewem.

      Trzmielina oskrzydlona rośnie dość wolno osiągając 2-3 m wysokości i podobną szerokość. Występuje również w odmianach karłowych, idealnych do małych ogrodów. Trzmielina kwitnie od maja do czerwca, ale kwiaty są nieporozne i nie mają znaczenia dekoracyjnego. Prawdziwą ozdobą krzewu jest jesienne, jaskrawo-czerwone wybarwienie liści, rzucające się w oczy nawet z daleka. Dekoracyjne są także atrakcyjne owoce, pojawiające się we wrześniu i październiku. Należy jednak pamiętać, że są one trujące dla ludzi, choć chętnie zjadane przez ptaki. Zimą, gdy trzmielina zgubi liście, można zaobserwować jej korkowate pędy, dzięki którym krzew nadal prezentuje się interesująco.

WARUNKI UPRAWY

Trzmielina oskrzydlona jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą.

Najlepiej zapewnić jej stanowisko słoneczne, co dodatkowo będzie sprzyjało intensywniejszemu wybarwianiu się liści jesienią, ale toleruje również miejsca półcieniste. Nie ma dużych wymagań glebowych. Wystarczy jej ziemia przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Trzmielina jest rośliną odporną na suszę oraz zanieczyszczenia powietrza, co czyni z niej idealną roślinę nawet do nasadzeń miejskich.

PIELĘGNACJA

Ochrona przed mrozem: Trzmielina oskrzydlona jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę.

Cięcie: Krzew rośnie dość wolno i nie wymaga przycinania. Cięcia wykonuje się w trzech przypadkach:

  • U młodych egzemplarzy dla pobudzenia krzewu do wypuszczenia dodatkowych pędów, zagęszczenia i ukształtowania korony. Zabieg wykonuje się wiosną w pierwszym roku po posadzeniu, skracając pędy o 1/3 długości. Warto ten zabieg powtórzyć w kolejnym sezonie lub dwóch, w zależności od uzyskanych efektów. Później roślina nie będzie wymagała już cięcia.
  • U starszych egzemplarzy z przerośniętą i nadmiernie zagęszczoną koroną przeprowadza się cięcie odmładzające. Zabieg wykonuje się wiosną wycinając 1/3 najstarszych pędów oraz wszystkie chore i zdeformowane.
  • U trzmieliny oskrzydlonej prowadzonej jako żywopłot formowany. Zabieg przycinania wykonuje się wtedy dwa razy w roku, pod koniec marca oraz w czerwcu. Jak żywopłot uzyska odpowiednią wysokość, formę i zagęszczenie, można przejść na przycinanie go tylko raz w roku, na wiosnę.

Nawożenie: Można zasilić na wiosnę, nawozem wieloskładnikowym.

Rozmnażanie i dzielenie: Trzmielinę oskrzydloną rozmnażamy w sierpniu za pomocą sadzonek zdrewniałych. Odcinki10-cio centymetrowych sadzonek umieszczamy w podłożu powstałym z wymieszania piasku z torfem w proporcji 1:1.

ZASTOSOWANIE I ZESTAWIENIA Z INNYMI ROŚLINAMI

Ze względu na małe wymagania oraz odporność na warunki atmosferyczne, trzmielina oskrzydlona doskonale sprawdzi się w zieleni miejskiej, w ogrodach przydomowych, a w odmianach karłowych, także w obsadzaniu donic.

Można ją również wykorzystywać jako roślinę żywopłotową, choć jej wzrost jest raczej przeciętny. Są tego plusy i minusy. Minusem jest fakt, że na w pełni rozwinięty i ukształtowany żywopłot przyjdzie nam dłużej poczekać. Plusem natomiast jest to, że docelowo rośliny żywopłotowe wolniej rosnące, możemy przycinać tylko raz w roku, oszczędzając tym samym sporo swojego wysiłku i czasu.

Projektując ogrody lub poszczególne rabaty, warto rozważyć zastosowanie trzmieliny oskrzydlonej jako bardzo wyrazistego jesiennego akcentu.

Trzmielina oskrzydlona może być wykorzystywana jako solitier, a także w zestawieniach z innymi krzewami i bylinami. Tworzy piękne jesienne kompozycje z wysokimi i niższymi trawami, wrzosami, a także iglakami.

Ze względu na trujące owoce, nie jest polecana do uprawy w ogrodach, z których korzystają małe dzieci. Z kolei dla miłośników ptaków oraz ogrodów naturalistycznych, trzmielina oskrzydlona będzie bardzo dobrym wyborem. Jej owoce przyciągają ptaki do ogrodów i są smakołykiem min. rudzików.

NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANY

  • ’Compactus’ – odmiana niska, zwarta, półkulista, dosrasta do 1 m wysokości i szerokości.
  • ’Fireball’ – Odmiana dorasta do 1,5m, jest gęsta, ma regularny kulisty pokrój. Jesienią liście wcześniej się wybarwiają niż u innych odmian. Narośla korkowe na pędach są w tej odmianie mniejsze.
  • ’Little Moses’ – osiąga do 90 cm wysokości.
  • ’Rudy Haag’ – odmiana wolnorosnąca, osiąga do 60cm po 10 latach, zwarta, gęsta, półkulista.
  • ’Silver Cloud’ – osiąga do 1m wysokości i trochę większą szerokość, odmianę wyróżniają biało obrzeżone liście oraz brak korkowych narośli na pędach.
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this