Nazwa łacińska: Pennisetum alopecuroides
Rozplenica japońska, zwana popularnie piórkówką, jest jedną z najczęściej wybieranych do kompozycji traw. Swoją popularność zawdzięcza malowniczemu pokrojowi oraz pięknym kwiatostanom. Dużym atutem są również jej rozmiary, które czynią z niej roślinę wszechstronną. Sprawdza się w nasadzeniach jednogatunkowych, w kompozycjach z innymi roślinami, jest także chętnie sadzona do donic jako ozdoba tarasów i balkonów.
Rozplenica rośnie szybko, osiągając średnio od 50-80 cm wysokości, choć są również odmiany zarówno karłowe, jak i wysokie. Trawa ta, w niedługim czasie, potrafi stworzyć ładne, półkoliste, zwarte kępy. Jej liście są długie, wąskie i przewieszające się równomiernie we wszystkich kierunkach. Dość późno i wolno wchodzi w okres wegetacji, przyspieszając swój rozwój w okresie lata. Od lipca do października zaczynają pojawiać się duże, piórkowate i bardzo efektywne kłosy. Następnie zaczynają przebarwiać się liście. Najpierw na złociste odcienie, aż stopniowo zasychając, staną się beżowo-brązowe. Kwiatostany piórkówki można stosować również jako dodatek do jesiennych ozdób oraz suchych bukietów.
WARUNKI UPRAWY
Rozplenica pochodzi ze wschodniej Azji i Australii. Jest piękną trawą, ale jednak ma swoje wymagania. Preferuje miejsca ciepłe i w pełni nasłonecznione, najlepiej osłonięte przed wiatrem. Gleba powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna. Na glebach słabych, zbitych i jałowych po prostu się męczy, słabo rośnie i raczej nie osiągnie apogeum swojej atrakcyjności. W przypadku słabej gleby, nie musimy rezygnować z tej pięknej rośliny, ale trzeba będzie odpowiednio dobrze przygotować glebę w miejscu sadzenia. Trzeba wykopać dużo większy dołek, dwu-trzykrotnie większy od średnicy sadzonki, zaprawić go kompostem, świeżą ziemią wymieszaną z obornikiem lub wsypać trochę długo działającego nawozu. Co do zapotrzebowania na wodę, to najlepiej zapewnić warunki umiarkowane, czyli nie za sucho i nie za mokro, bo roślina tego nie lubi i w skrajnych przypadkach może nie zakwitnąć lub nawet zupełnie zmarnieć.
Rozstawa sadzenia rozplenicy zależy od jej odmiany. Jednak nie należy sadzić ich zbyt blisko siebie, co bywa nadal najczęściej popełnianym błędem. Odległość sadzenia dla większości odmian, nie licząc karłowych, wynosi około 60-80cm.
PIELĘGNACJA
Ochrona przed mrozem: Większość źródeł zaleca zabezpieczanie piórkówek na zimę poprzez wiązanie, kopczykowanie lub osłanianie całej rośliny słomianych chochołem. Warto podejść do tematu racjonalnie, w odniesieniu do regionu w jakim mieszkamy, a tym samym strefy mrozoodporności, żeby z rozpędu nie pozbawiać się okresu największej atrakcyjności rośliny. Rozplenica pokryta szronem wygląda po prostu bajecznie i zjawiskowo! Z tego właśnie powodu, nigdy nie okrywam na zimę swoich egzemplarzy. Sprawdziłam, że z powodzeniem zimują bez okrycia. Ja jednak mieszkam w południowej części kraju, czyli w cieplejszej strefie.
Cięcie: Piórkówka należy do grupy traw ciepłolubnych, które dość późno wchodzą w okres wegetacji. Z tego też powodu, zaschnięte liście można ścinać dopiero od połowy marca lub nawet w kwietniu, po ustąpieniu przymrozków. Do tego czasu pozostaną nie tylko ozdobą, ale również ochroną karpy przed mrozem. Trawę ścinamy na wysokości około 3cm nad ziemią.
Nawożenie: W okresie wegetacji należy pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym nawożeniu np. płynnym nawozem dla roślin kwitnących, w dwutygodniowych odstępach. Zbyt duże dawki nawozu, mogą spowodować przerost kępy i słabe kwitnienie.
Podlewanie: Piórkówka wymaga gleby umiarkowanie wilgotnej, więc latem, w okresie bezdeszczowych upałów, należy zadbać o jej regularne podlewanie
Rozmnażanie i dzielenie: Przerośnięte karpy rozplenicy będzie trzeba co kilka lat wykopać i „odmłodzić”. Duże kępy mają skłonność do obumierania od środka. Taki zabieg wykonujemy co kilka lat, wiosną po przycięciu rośliny. Wykopujemy wtedy całą karpę, dzielimy ją szpadlem i jedną z części sadzimy ponownie, a z pozostałych poprzez podział kępy, uzyskujemy nowe sadzonki.
ZASTOSOWANIE I ZESTAWIENIA Z INNYMI ROŚLINAMI
Rozplenica japońska jest jedną z bardziej uniwersalnych roślin, jeżeli chodzi o jej zastosowanie. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko, będzie mogła stanowić element kompozycji niemalże w każdym rodzaju ogrodu. Bardzo dobrze prezentuje się sadzona w niewielkich grupach, jako element rabat bylinowych, na obwódkach rabat, przy zbiornikach wodnych, a także w donicach. W ostatnich latach często możemy oglądać ją w projektach ogrodów nowoczesnych i minimalistycznych, w nasadzeniach jednogatunkowych, w połączeniu z innymi trawami lub jako wypełnienie przestrzeni między roślinami zimozielonymi formowanymi np. w kule, czy sześciany.
Na rabatach bylinowych pięknie prezentuje się w otoczeniu roślin kwitnących latem i jesienią, takich jak: lawenda, szałwia, kocimiętka, rudbekie, rozchodnik okazały, astry, czy wrzosy. Świetny duet stanowi również z kwitnącymi krzewami np. z hortensją „Little lime”. Można stosować ją także jako wypełnienie pod drzewami i wysokimi krzewami.
Jeżeli natomiast zdecydujemy się na uprawianie piórkówki w donicy, należy dobrać jej odmianę do wielkości pojemnika i zadbać o odpowiednie przygotowanie drenażu.
Wysuszone kłosy rozplenicy japońskiej, można wykorzystywać jako dodatek do suchych bukietów.
NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANY
- ’Black Beauty’ – Odmiana dorastająca do 70-90cm wysokości i szerokości, a a w czasie kwitnienia nawet do 140cm. Ma bardzo dekoracyjne kwiatostany, które pojawiają się od sierpnia do września i w pełni rozkwitu mają prawie czarny kolor. Można ją wyeksponować sadząc na tle budynków o jasnej elewacji, na rabatach żwirowych lub z roślinami o jasnym ulistnieniu w tle.
- ’Cassian’ – Odmiana dorastająca do 70cm wysokości, a w okresie kwitnienia do 100cm. Kwiatostany są koloru kremowo-brązowego i występują od sierpnia do końca okresu wegetacyjnego
- ’Compressum’ – Odmiana osiąga do 60 cm wysokości i szerokości. Kwiatostany są duże, w odcieniach beżowo-kremowo-purpurowych
- ’Fireworks’ – Dorasta do 40cm wysokości i szerokości. Bardzo atrakcyjna odmiana ze względu na kolor liści, które początkowo są biało-zielone, a jesienią przebarwiają czerwono karminowe barwy. Pod koniec września pojawiają się jej miękkie, zaróżowione kwiatostany. Dużym minusem tej odmiany jest jej wrażliwość na niskie temperatury, co może powodować, że stanie się gwiazdą tylko jednego sezonu.
- ’Hameln’ – Jedna z najpopularniejszych odmian. Rośnie szybko i obficie kwitnie. Dorasta średnio do 60-80cm wysokości i szerokości. Jej beżowe kwiatostany zaczynają pojawiać się już od czerwca i z czasem ciemnieją.
- ’Little bunny’ – Odmiana karłowa, osiągająca około 20-30 cm wysokości i szerokości. Polecana do uprawy w pojemnikach oraz na obrzeżach rabat.
- ’Little Honey’ – Jedna z najmniejszych rozplenic, ponieważ dorasta zaledwie do 20 cm wysokości, a podczas kwitnienia do 30 cm. Kwiatostany pojawiają się od końca lipca do października i są rzadsze i mniejsze w porównaniu z innymi rozplenicami.
- ’Magic’ – Odmiana dorasta do 70cm wysokości,a w okresie kwitnienia do 100cm. Kwitnie od lipca, a jej kwiaty początkowo kremowe, szybko ciemnieją stając się fioletowo-brązowe.
- ’Moudry’ – Osiąga do 70cm wysokości podczas kwitnienia i podobną szerokość. Kwiatostany pojawiają się późno, bo w okolicy września i są purpurowofioletowego koloru. Kwitnie głównie w cieplejszych regionach naszego kraju.
- ’Red Head’ – Odmiana osiąga około 1 metra wysokości podczas kwitnienia i niewiele mniejszą szerokość. Kwiatostany pojawiają się od sierpnia do października i przebarwiają się od jasnofioletowego do ciemnobrązowego.
- ’Viridescens’ – Odmiana osiąga do 60cm wysokości, a w okresie kwitnienia do100 cm. Kwitnie od sierpnia, a jej kwiatostany są ciemnopurpurowe. Jesienią jej liście przebarwiają się na żółto-czerwono.