Styczeń to miesiąc, w którym nie spędzamy zbyt dużo czasu w ogrodzie, ponieważ pracy jest niewiele. Nasze najważniejsze zadania to odśnieżanie i kontrolowanie, czy wiatr nie rozdmuchał zimowych osłon z wrażliwych roślin. Ten zimowy, spokojny czas, warto wykorzystać na projektowanie nowych nasadzeń w ogrodzie, ponieważ z każdym kolejnym miesiącem, będziemy mieć na to coraz mniej czasu. A w przerwie od planowania, pod warunkiem, że pogoda dopisze, możemy wyskoczyć z dziećmi na kultowe lepienie bałwana.
OGRÓD OZDOBNY
Styczeń i luty to zazwyczaj dwa najmroźniejsze miesiące zimy. Jednak ze względu na zmiany pogodowe, które możemy obserwować w ostatnich latach, warto dostosować prace w ogrodzie do aktualnie panujących warunków. Dla roślin szczególnie niekorzystne są okresy dużych wahań temperatur, gdy w słoneczne dni są ogrzewane, a w nocy następują gwałtowne i duże spadki temperatur.
Prace porządkowe:
- Osłona roślin przed mrozami.
- Iglaki o pokroju kolumnowym lub lekko rozłożystym warto związać sznurkiem, żeby ciężki, mokry śnieg ich nie zdeformował i nie połamał gałęzi.
- Po opadach śniegu, należy strząsnąć jego nadmiar z roślin, których gałęzie uginają się pod jego ciężarem
- W wietrzne dni kontrolujemy stan ściółki okrywającej wrażliwe krzewy i byliny.
- W okresach dodatnich temperatur podlewamy rośliny zimozielone, aby uchronić je przed skutkami tzw. suszy fizjologicznej, czyli wysuszeniem tkanek spowodowanych brakami wody.
Rozmnażanie roślin:
- Poprzez sadzonki zdrewniałe możemy rozmnażać krzewy zimozielone oraz wiele krzewów liściastych, m.in.: hortensje, krzewuszki, pięciorniki, forsycje, jaśminowce, pęcherznice, kaliny, derenie, irgi, lilaki, bez czarny, róże pomarszczone, budleje, żylistki, ligustry, wierzby, śnieguliczki itd. Nie robimy tego jednak w okresie dużych mrozów. Umieszczone w jasnym pomieszczeniu ukorzenią się w ciągu 2-3 tygodni.
Sadzenie:
- W okresie zimowym, skupiamy się głównie na wkopywaniu, czyli tzw. dołowaniu niektórych roślin w donicach, dla zwiększania ich mrozoodporności w czasie zimy.
TARASY I BALKONY
- Jeżeli taras lub balkon jest zadaszony, należy pamiętać o sporadycznym podlewaniu roślin podczas dodatnich temperatur.
TRAWNIK
- Po opadach śniegu powinniśmy unikać chodzenia w miejscach występowania trawnika, ponieważ będą one bardziej narażone na gnicie trawy.
- Trawnika nie odśnieżamy, ale odśnieżając ścieżki z nadmiaru śniegu nie składujemy go na trawniku, lepiej podsypywać nim drzewa i krzewy na rabatach.
ROŚLINY UŻYTKOWE
- Bielimy pnie drzew owocowych, żeby zapobiec ich pęknięciu. Można w tym celu zakupić gotowy preparat lub zrobić mieszankę z 2 kg tlenku wapnia i 10 litrów wody. Rany zgorzelinowe powstają z dużej różnicy temperatur w dzień i w nocy, a bielenie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pni drzew. W razie potrzeby uszkodzenia warto posmarować maścią ogrodniczą (np. Funaben Plus 03 PA lub EKO Derma).
- W tym okresie warto zrobić oględziny drzew i krzewów owocowych. Łatwo teraz wypatrzeć jaja szkodników i miejsca ich zimowania. Zbieramy też i niszczymy zaschnięte owoce i liście, które wiosną mogą stać się źródłem brunatnej zgnilizn.
- Pod koniec stycznia można rozpocząć cięcie krzewów owocowych najbardziej odpornych na mróz np. krzewy agrestu, jagody kamczackiej, porzeczki czerwonej i rokitnika. Należy się jeszcze wstrzymać z cięciem drzew. Lepiej poczekać do lutego, aby mróz nie uszkodził tkanek roślin poprzez rany po cięciach.
- Zima to dobry czas na zaplanowanie nowych nasadzeń do uprawy warzyw i roślin użytkowych. Warto pomyśleć o tych, z których możemy korzystać w zimie np. jarmuż, brukselka, por, roszponka, czy pietruszka naciowa.
INNE PRACE
- Jeżeli masz oczko wodne, a nie zaopatrzyłeś się jeszcze w styropianowy pływak, to dobry moment, żeby go kupić. Nie wolno dopuścić, żeby tafla wody całkowicie zamarzła. Jeżeli jednak tak się stanie, należy w lodzie zrobić w przerębel.
- Przeglądamy stan przechowywanych przez zimę owoców oraz bulw i cebulek kwiatowych.
- Czyścimy narzędzia ogrodnicze i zabezpieczamy je przed korozją. Możemy do tego celu użyć oleju lnianego, popularnego WD40 lub innych preparatów natłuszczających. Warto również przemyśleć i zaplanować zakupy nowych narzędzi.
- Odśnieżając podjazdy i ścieżki pamiętaj, że sól zarówno kuchenna jak i drogowa jest szkodliwa dla roślin i trawnika. Preparaty takie jak np. chlorek magnezu są trochę droższe, ale bezpieczniejsze dla środowiska. Można też używać w tym celu piasku lub popiołu.
- Jeżeli część twoich roślin posadzona jest blisko drogi, warto je osłonić przed solą rozbryzgiwaną przez samochody. Wystarczy na okres zimy rozciągnąć na palikach parawan z grubszej folii lub gęstej maty.
- Jak spadnie śnieg lub temperatura będzie się utrzymywać w okolicy zera, rozpoczynamy dokarmianie ptaków. Warto o nie dbać, ponieważ nie tylko wnoszą życie do naszego uśpionego ogrodu w zimie, ale też odwdzięczą się wiosną i latem wyjadając z naszego ogrodu szkodniki. A czym je karmić? To zależy od ptaków, które nas odwiedzają. Uniwersalnym pokarmem będą kulki tłuszczu zmieszanego z ziarnami. Można również wsypywać samą mieszankę nasion i osobno zawiesić kawałek niesolonej słoniny. Nasiona umieszczamy w karmniku, żeby zabezpieczyć pokarm przed deszczem. Ważne jest, żeby rozpoczynając dokarmianie, kontynuować je już aż do wiosny.