Skip to content
Menu

Cięcie lawendy jest najważniejszym zabiegiem dla zachowania jej atrakcyjnego kształtu oraz zapewnienia obfitego kwitnienia. Zabieg jest prosty, a najważniejszym jego elementem jest systematyczność. Cięcie należy przeprowadzać regularnie dwa razy w roku.

Rodzaje cięcia lawendy:

  • cięcie po posadzeniu – wykonywane jednorazowo w celu zagęszczenia sadzonki
  • pielęgnacyjne / formujące – wiosenne lub jesienne, wykonywane raz w roku
  • cięcie kwiatostanów – tzw. cięcie letnie, po przekwitnięciu kwiatów
  • użytkowe cięcie kwiatostanów – w pierwszej fazie kwitnienia, dla zachowania największej atrakcyjności kwiatów i jej aromatu
  • cięcie odmładzające – przeprowadzane co 4-5 lat

Jesienne cięcie lawendy

Jesienne cięcie lawendy jest preferowanym terminem cięcia pielęgnacyjnego. Przeprowadzamy je w połowie września i powinno być mocne. Dzięki niemu roślina się zagęszcza i zachowuje ładny pokrój, nie pokładając się na boki i nie tworząc takich nieestetycznych, łysych, zdrewniałych gniazd.

Wybieramy do tego celu ładny, bezdeszczowy dzień, by zminimalizować ryzyko wdania się chorób grzybowych w świeżo przycięte pędy.

Jak ciąć lawendę? Młode, niezdrewniałe pędy przycinamy o połowę lub nawet 2/3 wysokości, starając się formować lawendę w kulkę, co poprawia jej estetykę, a także zapewni równe doświetlenie i cyrkulację powietrza.

Najważniejsze w tym zabiegu jest uważanie, żeby nie przyciąć pędów zdrewniałych, ponieważ bardzo długo i słabo się rozkrzewiają, tworząc nieestetyczne, puste miejsca.

Z zabiegiem jesiennego cięcia nie należy zbyt długo zwlekać. Pobudzona po cięciu roślina wypuści nowe przyrosty, które mogą nie zdążyć wzmocnić się na tyle, by przetrwać zimowe przymrozki.

Możemy stosować je zamiennie z cięciem wiosennym.

Wiosenne cięcie lawendy

Cięcie wiosenne lawendy należy wykonać na przełomie marca i kwietnia, czyli między drugą połową marca, a pierwszym tygodniem kwietnia.

Wiosenne cięcie lawendy może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia części zawiązujących się pąków kwiatowych, co osłabi kwitnienie, ale zabieg ten jest konieczny, jeżeli nie był wykonany jesienią.

Wiosną przycinamy młode, niezdrewniałe pędy o połowę lub nawet 2/3 wysokości, a uschnięte pędy usuwamy w całości. Formujemy krzew w kulkę, uważając, żeby nie przyciąć pędów zdrewniałych.

Letnie cięcie lawendy

Letnie cięcie lawendy przeprowadzamy od lipca do końca sierpnia. Wycinamy wtedy przekwitłe kwiaty, dzięki czemu roślina nie traci energii na zawiązywanie nasion i jest pobudzana do ponownego kwitnienia.

Jeżeli zależy nam na ścięciu kwiatów do bukietu i zachowania jak największego ich aromatu, kwiatostany należy wyciąć w pierwszej fazie kwitnienia, w czerwcu lub lipcu, jeszcze przed pełnym rozkwitnięciem pąków.

Jak przycinać lawendę - Wytwory Zieleni
Terminy i sposób cięcia lawendy – Wytwory Zieleni

Cięcie odmładzające

W jednym i drugim przypadku, zabieg polega na wycięciu kwiatostanów wraz z bezlistnymi łodygami.

Wieloletnie krzewy lawendy mogą stawać się z roku na rok coraz bardziej nieatrakcyjne. W takim przypadku warto wykonać cięcie odmładzające, polegające na skróceniu pędów do 1/3 ich długości. Zabieg odmładzania wykonujemy wiosną w razie potrzeby lub systematycznie co 4-5 lat.

SPRAWDŹ jak uprawiać lawendę, jakie są jej odmiany oraz z czym ją komponować na rabatach.