Skip to content
Menu

KOCIMIĘTKA Faassena

Nazwa łacińska: Nepeta × faassenii

To bylina ozdobna, stworzona z połączenia kocimiętki Mussina i Nepetella. Jest rośliną wieloletnią i łatwa w uprawie.

Tworzy gęste kępy dorastające do 45cm wysokości, ale są odmiany niższe i wyższe. Jej liście pokryte są kutnerem, który nadaje roślinie srebrzystoszary odcień.

Kwitnie bardzo długo, bo od maja do września. Jej kwiaty są fioletowe, niebieskie, różowe lub białe – w zależności od odmiany.

Zastosowanie

Kocimiętka Faassena to roślina bardzo wszechstronna:

 • można ją uprawiać w ogrodzie na rabatach i w donicach
 • wydziela zapach, który działa na ludzi uspokajająco, wabi motyle i pszczoły, a odstrasza komary muchy i kleszcze (!) Warto ją sadzić w pobliżu tarasu oraz innych miejscach naszego wypoczynku w ogrodzie
 • jest rośliną miododajną
 • często wykorzystuje się ją do komponowania rabat w stylu śródziemnomorskim, naturalistycznym i wiejskim
 • dobrze wygląda sadzona w małych grupach po 3 do 10 roślin albo większych, przy zachowaniu odstępu około 30cm. Na m2 sadzimy 8-10szt w zależności od odmiany.
 • nie wabi kotów – kocimiętka zasłynęła z tego, że wydziela koci feromon, przyciągając koty, które lubią się w niej tarzać i ją podgryzać. Jednak w kocimiętce Faassena stężenie nepetalaktonów jest dużo mniejsze niż u kocimiętki właściwej i koty będą przechodzić obok niej raczej obojętnie

Uprawa

Kocimiętka jest rośliną łatwą w uprawie. Dobrze rośnie na każdej glebie, nie lubi jedynie gleb podmokłych. W razie potrzeby należy przygotować warstwę drenażową, aby uniknąć zastoju wody. W miejscach słonecznych zakwita szybciej i kwitnie obficiej, jednak doskonale poradzi sobie także w półcieniu. Jest odporna na krótkotrwałą suszę. Nie lubi intensywnego nawożenia, jednak można co jakiś czas zasilić ją kompostem.

Kocimiętka Faassena nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak jeżeli chcemy cieszyć się długim i obfitym kwitnieniem, warto ją przycinać. Można robić to na dwa sposoby:

 • usuwać systematycznie przekwitłe kwiatostany
 • po pierwszym kwitnieniu (około lipca) przyciąć całą bylinę na wysokość około kliku centymetrów nad ziemią

Pierwsza metoda jest bardziej pracochłonna i przynosi słabsze efekty, w drugiej metodzie powodujemy przerwę w kwitnieniu i zmniejszenie atrakcyjności rośliny, jednak na bardzo krótko, ponieważ szybko odrośnie i zakwitnie ponownie, jeszcze intensywniej.

Większość odmian kocimiętki jest mrozoodporna, jednak warto zostawić bylinę nieprzyciętą na zimę, co samo w sobie zabezpieczy ją przez przemarzaniem. Cięcie należy przeprowadzić wczesną wiosną – przed rozwojem liści.

Rozmnażanie kocimiętki Faassena

Ponieważ kocimiętka Faassena nie zawiązuje nasion, możemy rozmnażać ją jedynie poprzez podział kęp lub sadzonki wierzchołkowe.

Podziału dokonujemy od kwietnia do czerwca. Wykopaną kępę dzielimy ręcznie na mniejsze kawałki, które sadzimy bezpośrednio na miejsce stałe i obficie podlewamy.

Sadzonki wierzchołkowe pobieramy wiosną (marzec-kwiecień) lub późnym latem (sierpień-wrzesień) z pędów, które nie wytworzyły pąków kwiatowych. Sadzonki sadzimy w skrzynkach, w uniwersalnym podłożu ogrodniczym, przykrywamy folią i ustawiamy w słonecznym miejscu. Gdy sadzonki się ukorzenią, przesadzamy je do oddzielnych pojemników. Wiosną następnego roku rośliny są gotowe do posadzenia w ogrodzie.

Najpopularniejsze odmiany:

 • Kocimiętka Faassena 'Alba’- Osiąga wysokość do 40 cm. Kwitnie od czerwca do września, a kwiaty są koloru białozielonego.
 • Kocimiętka Faassena 'Blue Wonder’– Osiąga wysokość do 20 cm. Kwitnie od czerwca do września, a kwiaty są koloru jasno niebieskiego.
 • Kocimiętka Faassena 'Dawn to Dusk’- Osiąga wysokość do 70 cm. Kwitnie od maja do września, a kwiaty są w kolorze różowym.
 • Kocimiętka Faassena 'Limelight’ – Osiąga wysokość 15-25 cm. Kwitnie od maja do września, a kwiaty są w kolorze niebieskim. Cechą charakterystyczną tej odmiany są jaskrawe żółtozielone liście, kontrastujące z niebieskimi kwiatami. Odmiana o płożących pędach. Dobrze prezentuje się na skarpach lub w skrzynkach balkonowych.
 • Kocimiętka Faassena 'Purrsian Blue’ – Osiąga wysokość do 30 cm. Kwitnie od czerwca do września, ma pokarbowane liście, a kwiaty są koloru fioletowego. Ma mocno zwarty pokrój, dobrze prezentuje się w pojemnikach.
 • Kocimiętka Faassena 'Six Hills Gigant’ – Osiąga wysokość do 60 cm. Kwitnie od maja do września, a kwiaty są w kolorze niebieskofioletowym. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest żółte zabarwienie brzegów liści, które znika jesienią. Odmiana o wyjątkowo bujnym wzroście.
 • Kocimiętka Faassena 'Snowflake’ – Osiąga wysokość do 35 cm. Kwitnie od maja do października, a kwiaty ma duże, śnieżnobiałe.
 • Kocimiętka FaassenaWalker’s Low’- Osiąga wysokość do 60 cm. Kwitnie od maja do czerwca i powtórnie we wrześniu, a kwiaty ma jasnoliliowe.

POBIERZ skrócony opis rośliny KOCIMIĘTKA FAASSENA