Skip to content
Menu

Dereń Kousa (Cornus kousa)

Dereń Kousa to jeden z najatrakcyjniejszych krzewów ozdobnych, który zyskuje coraz większą popularność w ogrodach przydomowych. Jest dekoracyjny nie tylko w okresie kwitnienia, ale również w pozostałych porach roku.

Charakterystyka Derenia Kousa

Dereń Kousa naturalnie występuje w Japonii, Korei oraz Chinach. Przybiera formę rozłożystego krzewu o szerokiej, zaokrąglonej koronie. Dorasta do 5m wysokości, ale w sprzedaży są również odmiany o niższym wzroście.

Największe zainteresowanie wzbudza w maju i w czerwcu, w okresie kwitnienia. Same kwiatostany są kuliste i mało widoczne, ale duże, ozdobne listki zwane podsadkami, wyrastające u ich podstawy sprawiają, że krzew wygląda jakby był obsypany gwieździstymi kwiatami. Kwitnąc wygląda naprawdę zjawiskowo, a kwitnie bardzo obficie i długo, bo od 3-6 tygodni.

Późnym latem, kuleczki kwiatostanowe przekształcają się w owoce, które wyglądem przypominają maliny lub chińskie liczi. Są dekoracyjne i w teorii jadalne, ale niestety nie są zbyt smaczne. W Japonii wytwarza się z nich owocowy likier.

Jesienią liście derenia przebarwiają się na piękne, ciepłe kolory, od żółtego, poprzez pomarańczowy do czerwonych odcieni.

W zimie z kolei, możemy w pełni podziwiać bardzo ładny pokrój krzewu, który wynika z charakterystycznego, horyzontalnego ułożenia pędów.

Dereń Kousa rośnie dość wolno osiągając od 3 do 7m wysokości w zależności od odmiany. Odpowiednio prowadzony, może przybrać postać bardzo modnego w ostatnim czasie niewielkiego drzewka wielopniowego, o uniesionej koronie.

Jakie wymagania glebowe ma dereń kousa?

Dereń Kousa jest krzewem łatwym w uprawie.

Preferuje stanowiska jasne, półcieniste i słoneczne, ale nie nie zlokalizowane w ciągłym nasłonecznieniu. Optymalnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie go w miejscu, gdzie przez część dnia okryje się cieniem drzew lub murów budynku.

Krzew ten nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, lekkich i przepuszczalnych, o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Źle znosi zastoje wodne, więc jeżeli masz podłoże gliniaste, należy je odpowiednio przygotować. Ziemię dobrze jest przekopać z dodatkiem kompostu, a także rozluźnić ją poprzez wymieszanie np. z piaskiem.

Bardzo ważne jest zapewnienie dereniowi odpowiednio dużo przestrzeni, aby zbyt ciasne nasadzenia, nie zniekształciły jego naturalnego, atrakcyjnego pokroju.

Dereń Kousa – Uprawa i pielęgnacja

Sadzenie

Rośliny zakupione w donicy można sadzić cały rok, jednak najlepszą porą będzie okres wiosenny. Dereń będzie miał więcej czasu by się zaaklimatyzować i przygotować do zimy. Przed posadzeniem warto użyźnić ziemię. Pamiętaj, że bryła korzeniowa powinna być umieszczona w dołku na takim samym poziomie, jak w donicy.

Nawożenie

Wiosną lub przed kwitnieniem, można zasilić roślinę kompostem lub innym nawozem organicznym.

Podlewanie

Dereń Kousa dość dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy, ale preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, więc warto pamiętać o jego podlewaniu. Najważniejsze, aby w pierwszym roku po posadzeniu systematycznie dostarczać roślinie odpowiedniej ilości wody.

Cięcie – formowanie

Dereń Kousa nie wymaga przycinania. Cięcie powinno się ograniczyć jedynie do usuwania chorych lub suchych gałęzi. W przypadku, gdy krzew nadmiernie się rozrośnie lub zechcesz nadać mu formę drzewka, staraj się zachować naturalny, poziomy i piętrowy układ gałęzi.

Ochrona przez mrozem

Derenie Kousa dobrze znoszą przymrozki, szczególnie odporna jest odmiana chińska. Jedynie młode sadzonki w pierwszym i drugim roku warto dodatkowo zabezpieczyć przed dużymi przymrozkami.

Zastosowanie Derenia Kousa

Dereń Kousa nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów – wszystko zależy od wielkości docelowej konkretnej odmiany lub sposobu jego prowadzenia.

Można wykorzystywać go z powodzeniem w ogrodach japońskich, nowoczesnych, żwirowych, a przy dobraniu odpowiedniej kompozycji bylin, będzie pięknie wyglądał nawet w ogrodach naturalistycznych.

Ze względu na swój atrakcyjny pokrój, Dereń Kousa bardzo dobrze prezentuje się pojedynczo jako solitier. Można posadzić go: w trawniku, wśród innych nasadzeń roślinnych lub na podniesionej rabacie. Przy naturalnym, krzaczastym pokroju derenia, pod koroną nie pozostaje zbyt wiele miejsca. Można podsadzić go mniejszymi roślinami preferującymi stanowiska pół cieniste jak funkie, bodziszki, bergenie, epimedium, żurawki, turzyca morrowa, tawułki, paprocie lub niskie rośliny zadarniające jak runianka, czy barwinek.

Dereń Kousa bardzo atrakcyjnie wygląda również prowadzony w formie niewielkiego, wielopniowego drzewka. W tym celu wystarczy podcinać najniższe partie gałęzi wychodzące z głównego pnia, bądź kilku wiodących pni. Uniesienie korony daje większe możliwości stworzenia ciekawych kompozycji roślinnych, ponieważ można zastosować dużo wyższe byliny lub nawet niższe krzewy. W naturalnych kompozycjach dobrze komponuje się z trawami, jeżówkami, ostróżkami, naparstnicami, łubinami, liliowcami.

Najpopularniejsze odmiany Derenia Kousa

 • odmiana chińska (chinensis) – naturalnie występująca w Chinach. Dorasta do 5-7m wysokości i jest bardziej odporna na mróz niż inne odmiany. Kwitnie bardzo obficie, a podsadki początkowo kremowo-limonkowe zmieniają barwę na białą.
 • ’Big Apple’ – dorasta do 4m wysokości i podobnej szerokości. Jego podsadki są duże (do 12cm), kremowobiałe i zaokrąglone.
 • Bultinck’s Giant Flower – osiąga 4-5m wysokości oraz 2,5-3m szerokości. Jego podsadki są podobne do 'China Girl’, ale większe i dłuższe.
 • ’Cappucino’ – niska odmiana, rośnie powoli osiągając około 2m wysokości i 3m szerokości. Nietypowa odmiana, o ozdobnych, jasno czekoladowych liściach. Podsadki mają d0 6-8cm długości, są biało-kremowe, a wraz z przekwitaniem różowieją.
 • ’China Girl’ – osiąga 3m wysokości, jego podsadki są duże, zaokrąglone w kolorze białym.
 • ’Milky Way’ – dorasta do 4-5m wysokości, jego podsadki są białe i ostro zakończone.
 • ’Nicole’ – nietypowa odmiana o ozdobnych, jasno czekoladowych liściach. Osiąga 2-3m wysokości, podsadki zielonkawo-białe, o średnicy około 4 cm
 • ’Satomi’ – dorasta do 2- 3 m wysokości i 2m szerokości , rośnie wolniej niż inne odmiany, podsadki ma duże, zaokrąglone, początkowo kremowe, ale szybko różowieją.
 • ’Satomi Compact’ – karłowa wersja odmiany 'Satomi’, osiągająca 1,5m wysokości oraz 1m szerokości.

Inne kwitnące derenie

W szkółkach roślin możesz spotkać się także z atrakcyjnymi odmianami derenia kwiecistego pochodzącego z Ameryki Północnej. Dereń kwiecisty jest bardziej wrażliwy na przymrozki i w chłodniejszych regionach kraju będzie wymagał wyjątkowo zacisznych i osłoniętych stanowisk.

 • ’Cherokee Brave’ – osiąga 2-5m wysokości, jego podsadki są duże, w intensywnie różowym kolorze
 • Cheerokee Chef’ – osiąga 3-5m wysokości, ma limonkowe kwiaty, a jego podsadki są intensywnie różowe
 • ’Cherokee Sunset’ – osiąga 3-5m wysokości oraz 2-3m szerokości, ma charakterystyczne, zielone liście z żółtą obwódką. Jego podsadki są różowo – czerwone.
 • ’Rainbow’ – nietypowa odmiana o ozdobnych liściach, które są zielone z żółtym rysunkiem pośrodku. Dorasta do 3m wysokości i szerokości. Jego podsadki są ciemno różowe.
 • ’Rubra’ – osiąga do 5m wysokości i podobną szerokość, podsadki są w ciemnoróżowym kolorze

Odmiany mieszańcowe derenia kousa

 • ’Venus’ – odmiana powstała ze skrzyżowania Cornus kousa 'Chinensis’ x Cornus nuttalii 'Goldspot’ x Cornus kousa 'Rosea’. Dorasta do 5m wysokości. Ma białe, bardzo duże podsadki, osiągające średnicę do 15cm. Odmiana odporna na przymrozki.
 • ’Rosy Teacups’ – dereń podobny do odmiany 'Venus’, ale jego duże podsadki są w kolorze jasno różowym, ciemniejącym wzdłuż krawędzi.

Bogactwo odmian Derenia Kousa sprawia, że tak naprawdę w każdym ogrodzie znajdzie się dla niego miejsce. Warto tylko dobrze wybrać stanowisko, żeby zapewnić mu optymalne warunki rozwoju, a on z pewnością pięknie się odwdzięczy.