Skip to content
Menu

CHAOS w ogrodzie – jak temu zapobiec?

W tym roku wiosna wyjątkowo długo kazała na siebie czekać, jednak kilka ciepłych dni i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko jest zielone. Jest to również ten czas, w którym mamy nieodpartą chęć kupienia jakiejś nowej, ładnej rośliny.

    Znasz to uczucie, kiedy szkółki roślin lub dział ogrodowy marketu przyciągają Cię jak magnez? Kiedy po szaro-burej zimie jak słońca potrzebujesz zieleni i koloru? No i zaczarowana wyglądem roślin, kolorem lub po prostu chęcią ich posiadania, nawet nie wiesz kiedy, stajesz się posiadaczką kilku nowych egzemplarzy.

   Wracasz do domu i … czar pryska. No rośliny piękne, ale albo nie wiesz, gdzie je posadzić, albo zaczynasz o nich czytać i… przekonujesz się, że ten zakup to był błąd. Kto ma ogród, przynajmniej raz uległ tej pokusie. Niestety to scenariusz, który u niektórych osób powtarza się kilka razy w roku, rok w rok!

   Jeżeli masz wiedzę na temat roślin i intuicję do ich przestrzennego rozmieszczenia, Twój ogród będzie wyglądał pięknie. Zazwyczaj jednak bywa inaczej… Po kilku latach takich impulsywnych zakupów roślin, kiedy wszystko urośnie jak na dany gatunek przystało, w ogrodzie zapanuje chaos. Część roślin urośnie do rozmiarów, których nie przewidziano, część zginie z powodu posadzenia na nieodpowiednim stanowisku, część zostanie zagłuszona przez szybciej rosnące rośliny i zmarnieje, a niektóre mogą okazać się tak ekspansywne, że nim się zorientujesz, opanują pół ogrodu. Do tego mieszanka wszystkich kolorów tęczy, jakby malarz przez przypadek kichnął prosto w paletę barw…

   Trzeba się później sporo napracować, żeby zapanować nad takim chaosem.

   Jak tego uniknąć?

1. Projekt ogrodu – czyli dobry plan to podstawa sukcesu

   Możesz zaplanować nasadzenia roślinne samodzielnie. Będzie to z pewnością wymagało od Ciebie poświęcenia odrobiny czasu na poznanie cech roślin, które chcesz posiadać w swoim ogrodzie: warunki siedliskowe (m.in. gleba, nasłonecznienie), docelowy rozmiar i rozstawa sadzenia oraz wymagane zabiegi pielęgnacyjne.

   Już na tym etapie poznając cechy „wymarzonych” roślin, z kilku z nich definitywnie zrezygnujesz, a pozostałe wpiszesz na swoją listę zakupów.

   Przemyśl również kolorystykę roślin i wybierz odmiany, które będą pasowały do twojej koncepcji.

   Jeżeli nie znasz się na roślinach i nie masz czasu, skorzystaj z usług projektanta ogrodów, który posiada odpowiednią wiedzę i przygotuje projekt ogrodu zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. W tym przypadku wykaz roślin do planowanych nasadzeń otrzymasz wraz z projektem.

2. Lista roślin – jako Twój zakupowy kompas

   Utworzoną listę roślin do swoich nasadzeń sfotografuj telefonem, dzięki czemu będziesz mieć ją zawsze przy sobie. Od teraz, jeżeli poczujesz pokusę kupienia nowej rośliny, zerkniesz na swoja listę, przypomnisz sobie ile wysiłku kosztowało Cię jej przygotowanie, ile roślin w trakcie planowania nie spełniało twoich oczekiwań i kupisz te, których naprawdę potrzebujesz i które będą pasowały do stworzonego wcześniej planu.

                                                                       autor: Anna Wójcik-Brandys
foto: Pinterest