Nazwa łacińska: Hydrangea paniculata 'Little lime’
Hortensje podbiły nasze serca i ogrody. Nic w tym dziwnego, ponieważ są łatwe w uprawie, kwitną obficie i zjawiskowo będąc ozdobą ogrodów od jesieni aż do wiosny. Ponadto nie chorują i są mrozoodporne – są niezawodne.
W ciągu ostatnich lat powstało dziesiątki odmian. Jedną z wartych naszej uwagi jest 'Little lime’ – karłowa odmiana popularnej hortensji bukietowej 'Limelight’ (Hydrangea paniculata 'Limelight’). Dorasta do 1-1,2 m wysokości i około 1,5 m szerokości, co sprawia, że ma dużo więcej możliwości zastosowania, niż jej wyższa kuzynka. Pędy krzewu są sztywne i wyprostowane, tworzą pokrój lekko rozłożysty.
Krzewy obficie kwitną od lipca do września. Kwiaty zebrane są w piękne, duże, stożkowate kwiatostany o długości około 20 cm. Zakwitające kwiaty mają początkowo odcień limonkowy, w fazie pełnego rozkwitu są biało-kremowe, natomiast w miarę przekwitania nabierają coraz intensywniejszych różowych odcieni. Po przekwitnięciu kwiaty zasychają na krzewie stanowiąc wyjątkową ozdobę jesienno-zimowego ogrodu.
WARUNKI UPRAWY
Hortensja 'Little lime’, podobnie jak inne hortensje bukietowe, najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych do pół cienistych. Należy jednak pamiętać, że im większe zacienienie, tym słabiej kwitnie, a pędy mają tendencję do wydłużania się i pokładania.
Hortensje bukietowe są dość tolerancyjne co do gleby, ale gdybyśmy chcieli stworzyć dla niej idealne warunki rozwoju, to najlepiej będzie rosła na glebach żyznych, próchniczych i lekko kwaśnych.
Pielęgnacja hortensji bukietowych nie jest uciążliwa i może ograniczać się jedynie do przycięcia wiosną, jednak warto dbać o nawożenie krzewu i podlewanie przy niedoborach wody, żeby zawsze pięknie wyglądała.
Cięcie: Pierwszym zabiegiem, który wykonujemy, będzie radykalne cięcie krzewu, które wykonujemy jeszcze przed rozwojem liści. Wszystkie pędy przycinamy wtedy o około 2/3 wysokości, nad 3-4 oczkiem, a słabe, cienkie pędy wycinamy w całości. Zabieg ten sprzyja rozkrzewianiu i zagęszczaniu się krzewu, wytworzenie nowych, mocnych pędów oraz sprzyja bardziej obfitemu kwitnieniu.
Nawożenie: Pierwsze nawożenie można wykonać zaraz po przycięciu krzewu i powtarzać je aż do wytworzenia kwiatostanów w lipcu/sierpniu. Z inną częstotliwością stosuje się nawozy mineralne (około 2 tygodnie), a z inną długo działające (około 3 m-ce). Do nawożenia hortensji można używać nawozów do roślin kwasolubnych jak azalie i rhododendrony.
Podlewanie: Zapotrzebowanie w wodę tych krzewów jest umiarkowane i dość dobrze sobie radzą, jednak nie znoszą przesuszenia. Dlatego im bardziej słoneczne stanowisko, na którym rosną, tym częściej należy je podlewać.
Zimowanie: Hortensje bukietowe są mrozoodporne, doskonale radzą sobie w naszym klimacie i nie wymagają okrywania na zimę.
Choroby i szkodniki: Hortensje bukietowe, to wyjątkowo odporne rośliny. Nie chorują, dzięki czemu nie musimy stosować oprysków. Jedynym zagrożeniem mogą być szkodniki podgryzające liście.
Rozmnażanie: Krzewy można rozmnażać poprzez sadzonki zdrewniałe, które możemy pobierać od późnej jesieni, aż do grudnia.
ZASTOSOWANIE
Ze względu na rozmiary, hortensja odmiany 'Little lime’ nadaje się zarówno do małych jak i dużych ogrodów, a nawet do sadzenia w pojemnikach.
Natomiast ze względu na małe wymagania glebowe, pielęgnacyjne, odporność na warunki miejskie oraz dużą atrakcyjność, coraz częściej sadzona jest w parkach oraz zieleni publicznej.
Roślinę można stosować w grupach, jako roślinę okrywową oraz pojedynczo na rabatach w zestawieniu z innymi roślinami. T
Jej kwiaty, podobnie jak innych odmian hortensji bukietowych, nadają się na kwiat cięty oraz na suche bukiety.
Zestawienia innych roślin z hortensją 'Little lime’
Ta niewielka odmiana bardzo ładnie będzie się prezentowała solo w pojemnikach na balkonach, tarasach, czy przed wejściem do domu.
Natomiast na rabatach przepięknie komponuje się z roślinami, które kwitną w podobnym terminie jak: wrzosy, trawy ozdobne np. piórkówki, rozchodniki okazałe. Ciekawym uzupełnieniem kompozycji mogą być również byliny o atrakcyjnych liściach jak np. funkie, czy żurawki. Jeżeli natomiast chcielibyśmy stworzyć rabatę atrakcyjną cały rok, to dodajmy zimozielone rośliny w formie iglaków, które wyłonią się na pierwszy plan, gdy z powierzchni znikną byliny, a krzewy zgubią liście.